Turystyka górskaOpis szlaków górskich

 
  W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami. Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m. W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m. Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m. Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy. Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią. Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci. Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci. Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch. Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć. Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m. Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m) Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry Widok z Obidzy Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.) Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy
  • W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami.
  • Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m.
  • W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak
  • Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m.
  • Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.
  • Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m.
  • Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy.
  • Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią.
  • Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci.
  • Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci.
  • Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty
  • Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch.
  • Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć.
  • Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok
  • Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m.
  • Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty
  • Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne
  • Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach
  • Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy
  • Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną
  • Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty
  • Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec
  • Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie
  • Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry
  • Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m)
  • Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry
  • Widok z Obidzy
  • Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.)
  • Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu
  • Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie
  • Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu
  • Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy

Wędrówka na Kasprowy Wierch

Opis szlaku na Kasprowy Wierch


image 1 Szlak na Kasprowy Wierch Szlak na Kasprowy Wierch Szlak na Kasprowy Wierch Szlak na Kasprowy Wierch Szlak na Kasprowy Wierch Szlak na Kasprowy Wierch Szlak na Kasprowy Wierch. Widok na Goryczkowa Czuba, Suche Czuby i Kondracka Kopa Szlak na Kasprowy Wierch Szlak na Kasprowy Wierch - Obserwatorium meteorologiczne. Szlak na Kasprowy Wierch Szlak na Kasprowy Wierch Szlak na Kasprowy Wierch. Widok na Giewont (1894 m n.p.m.), w dole widoczna cała Polana Kalatówki, Hotel na Kalatówkach i Kondracka Przełęcz.

css template – szlak zielony z Kuźnic przez Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch: Czas przejścia: 3:00 h,

Początek naszej wędrówki na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) z Kuźnic dokąd najlepiej dojechać z Zakopanego busem. Wybieramy zielony szlak który jest jedynym szlakiem prowadzącym z Kuźnic bezpośrednio na Kasprowy Wierch. Trasa nie jest trudna ani wymagająca, ale posiada bardzo ciekawe i warte polecenia walory widokowe. Początkowo szlak prowadzi brukowaną drogą wśród drzew,na Kalatówki ale nad dolną stacją kolejki linowej skręca w lewo.

Po drodze będziemy mijać, widoczne w odległości kilkudziesięciu metrów, Klasztor Ojców Albertynów i Sióstr Albertynek. Zaraz potem szlak zacznie się ostrzej wznosić, nabierając wysokości. Po pewnym czasie po raz pierwszy szlak przetnie się z trasą kolejki linowej. W tym momencie będziemy się zbliżać do Kasprowej Polany, następnie szlak ponownie wejdzie w las, by wyprowadzić nas po zatoczeniu półpętli na Myślenickie Turnie (2360 m.n.p.m.), tuż obok stacji przesiadkowej kolejki na Kasprowy Wierch. Dotarcie do tego miejsca powinno nam zając około 1 godziny 30 minut.

Widzimy stąd Giewont, Kasprowy Wierch, Suchą Czube i otoczenie Doliny Bystrej: Dolina Goryczkowa, w dole polana Kalatówki i Dolina Kondratowa oraz dolną i górną stacje kolejki. W dalszym ciągu podążamy szlakiem zielonym który prowadzi nas otwartym skalnym terenem w kierunku Suchej Czuby (1696 m.n.p.m.) zakosami w górę, północną granią Kasprowego Wierchu. Towarzyszy nam piękny widok na Tatry i okolicę, w takiej ładnej scenerii docieramy na szczyt 1987 m n.p.m. od strony budynku obserwatorium meteorologicznego, jest to najwyżej położony budynek w Polsce.

Turystyka górska
Dolina Pięciu Stawów Polskich

Opis szlaku Dolina Pięciu Stawów


image 1

css template– Szlak zielony – Doliną Roztoki nad Wielki Staw od schroniska Roztoka i szosy z Palenicy Białczańskiej . Czas przejścia: 2:30 h,

css template– czarny szlak, będący alternatywnym dojściem do schroniska nad Przednim Stawem. Czas przejścia od rozstaju ze szlakiem zielonym: 40 min, h,


Naszą wędrówkę do Doliny Pięciu Stawów zaczynamy na polanie Palenica Białczańska, na polanę można dojechać autobusami PKS, jak i prywatnymi busami. Z polany wyruszamy asfaltową drogą prowadzącą do Morskiego Oka, po około pół godzinie docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Zielony szlak Doliną Roztoki do Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich rozpoczyna się tuż za kamiennym mostem nad Pośrednim Wodogrzmotem.

Szlak prowadzi wąskim wąwozem między grzbietem Roztockiej Czuby i Wołoszyna przez kilka minut po kamiennych stopniach stromo pod górę po czym obniża się i przecina potok Roztoka. Od tej chwili idzie się piękną Doliną Roztoki, gdzie cały czas towarzyszy potok. Po niespełna godzinnej wędrówce Doliną Roztoki dochodzimy do polanki z niewielkim szałasem, zwana Nową Roztoką.

Zaraz za polaną przekraczamy dwa mostki, a droga wznosząc się coraz stromiej wyprowadza nas z lasu. Z lewej strony pojawia się czarny szlak łącznikowy prowadzący do schroniska nad Przednim Stawem, omijający jednak Wielką Siklawę. Czas jego przejścia: 40 minut.Czarno znakowana ścieżka, którą odbijamy w lewo od zielonego szlaku, jest dużo bardziej stroma od poprzedzającego ją odcinka w Dolinie Roztoki.

Odsłaniają się widoki - pięknie widać Buczynową Dolinkę i górujące nad nią szczyty od Koziego Wierchu przez Granaty po Buczynowe Turnie, które po prawej stronie przechodzą w podłużną grań Wołoszyna. Z progu Buczynowej Dolinki w stronę Roztoki wypływa wodospad Buczynowej Siklawy, który widać ze szlaku bardzo dobrze. Licznymi zakosami wspinamy się po zboczu Niżniej Kopy (1711 m n.p.m.).

Ostatni odcinek, po pokonaniu zakosów, prowadzi prawie zupełnie płasko w poprzek zbocza Niżniej Kopy, doprowadzając do schroniska nad Przednim Stawem Polskim (1671 m n.p.m.). Prawie całą Dolinę Pięciu Stawów można przejść wzdłuż łatwą, niebiesko znakowaną ścieżką (na ostatnim odcinku wiodącą na Zawrat). Jeżeli nie planujemy wycieczki wysokogórskim szlakiem, warto poświęcić więcej czasu na zwiedzenie samej doliny.

Zadni Staw Polski leży na wysokości 1890 m pod progiem Dolinki pod Kołem, poniżej Zawratu. Powierzchnia stawu 6,46 ha, głębokość 31,6 m. Jest najwyżej położonym dużym zbiornikiem wśród polskich tatrzańskich stawów. Wyżej od niego (o 180 m) leży zamarzający Zadni Mnichowy Stawek w kotle pod Cubryną o maleńkiej powierzchni 0,04 ha.

Poniżej Zadniego Stawu na poziomie 1867 m leży Wole Oko (powierzchnia 0,1 ha), połączone i całkowicie uzależnione od poziomu wody swojego większego brata. W niewielkiej odległości od stawu prowadzi niebieski szlak 15. na Zawrat.

Turystyka górska


Opis szlaku Orla Perć

Opis szlaku na Orlą Perć


image 1

szlak niebieski – szlak niebieski z Kuźnic przez Boczań, Skupniów Upłaz i Przełęcz między Kopami do Murowańca, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat.

Czas przejścia z Kuźnic do Murowańca: 2 h, ↓ 1:35 h
Czas przejścia z Murowańca na Zawrat: 2:20 h, ↓ 1:50 h

szlak czerwony – szlak czerwony Zawrat - Mały Kozi Wierch - Żydowski Żleb - Zmarzłe Czuby - Zmarzła Przełęcz - Zamarła Turnia - Kozia Przełęcz - Kozie Czuby - Wyżnia Kozia Przełęcz - Kozi Wierch - Przełączka nad Buczynową Dolinką - Żleb Kulczyńskiego - Czarne Ściany - Zadni Granat - Pośrednia Sieczkowa Przełączka - Pośredni Granat - Skrajna Sieczkowa Przełączka - Skrajny Granat - Granacka Przełęcz - Wielka Orla Turniczka - Orla Przełączka Niżnia - Orla Baszta - Pościel Jasińskiego - Buczynowe Czuby - Przełęcz Nowickiego - Wielka Buczynowa Turnia - Mała Buczynowa Turnia - Ptak - Kopa pod Krzyżnem - Przełęcz Krzyżne: Czas przejścia: 8:00 h,


Naszą wyprawę rozpoczynamy z Kuźnic szlak niebieski przez Boczań, Skupniów Upłaz i Przełęcz między Kopami do Murowańca, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat (szczegółowy opis tej trasy na stronie Świnica).

Z Zawratu (2159 m n.p.m) wyruszamy granią szlakiem czerwonym, w kierunku wschodnim w stronę Małego Koziego Wierchu (2228 m n.p.m). Szlak prowadzi dość stromo w górę, pokonujemy dwa spiętrzenia w tym jedno przy pomocy łańcuchów i po około 0:20 h docieramy do szczytu. Ze szczytu mamy piękny widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Dolinę Gąsienicową oraz między innymi szczyty słowackich Tatr Wysokich.

Z Małego Koziego Wierchu schodzimy wśród stromych skał do Zmarzłej Przełączki Wyżniej (2201 m n.p.m.). Zejście to jest dość trudne i ubezpieczone łańcuchami, opuszczamy się w dół żlebem szlak przechodzi na północną stronę grani. W dole Żydowski Żleb. Po kilkudziesięciu metrach schodzenia żlebem szlak skręca w prawo trawersując poniżej skalistych grzęd Zmarzłych Czub. Po kilku minutach wchodzimy na grań po skalnych płytach z pomocą łańcuchów schodzimy na Zmarzłą Przełęcz (2126 m.n.p.m.). We wschodnim siodle przełęczy stoi skała w kształcie maczugi, nazywana przez turystów "chłopkiem". Dobrze widać stąd południową, ścianę Zamarłej Turni (2179 m.n.p.m.).

Trasa dalej prowadzi po skalnych płytach, rozpoczynając trawers Zamarłej Turni, dolnym tarasem nad dnem Koziej Dolinki. Następnie szlak prowadzi w kierunku kolejnego skalnego tarasu, który doprowadzi nas do Koziej Przełęczy (2137 m.n.p.m.). Na Kozią Przełęcz schodzimy po dwunastometrowej drabince, nie ma tu wiele miejsca ale w słoneczne dni można tu znaleźć przyjemny chłód i cień. Przechodzi tędy żółty szlak, łączący Kozią Dolinkę z Pustą Dolinką.

Z przełęczy ruszamy dalej i zaraz napotykamy na przejście po wąskiej półce skalnej, ubezpieczone łańcuchem. Następnie schodzimy po łańcuchach w dół do rozwidlenia szlaków, żółty szlak prowadzi dół do Doliny Pięciu Stawów, czerwony szlak za którego znakami kierujemy się na Czerwone Czuby i dalej na Kozi Wierch.

Odcinek ten jest dość trudny wspinamy się prawie pionowo po łańcuchach i klamrach po pionowej ścianie, ale szlak jest dobrze zabezpieczony. Po około godzinie docieramy do pierwszego z trzech szczytów Kozich Czub (najwyższy 2263 m n.p.m.). Szlak prowadzi widokową granią z dużą ilością łańcuchów i klamer. Rozpościera się stąd piękny widok na Dolinę Pięciu Stawów i Tatry oraz na Dolinę Gąsienicową.

Teraz czeka nas kolejny odcinek czyli zejście do Koziej Przełęczy Wyżniej (2240 m n.p.m.), jest to jeden z najtrudniejszych fragmentów Orlej Perci, oczywiście zejście jest dobrze zabezpieczone przez zamontowane łańcuchy i klamry, ale trudność może spowodować znalezienie odpowiedniego miejsca na postawienie stopy. Dobrze widać stad szczyt Koziego Wierchu i "rynnę" którą prowadzi szlak na szczyt.

Wejście na sam Szczyt Koziego Wierchu 2291 m n.p.m. który jest najwyższym na trasie Orlej Perci i najwyższą górą znajdującą się w całości na terenie Polski, nie powinno na sprawić dużej trudności, również wejście to jest dobrze ubezpieczone przez łańcuchy. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych, świadczy o tym też dość duża liczba turystów których jest zawsze sporo na szczycie. Prowadzi stąd czarny szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Dalej szlak prowadzi początkowo ze szlakiem czarnym południowym zboczem Koziego Wierchu, trasa nie jest trudna jednak należy uważać aby nie zgubić szlaku. Po około 0:45 h dochodzimy do Buczynowej Strażnicy (2242 m n.p.m.), schodząc dalej do wąskiej Przełączki nad Buczynową Dolinką (2225 m n.p.m.). Tu szlak prowadzi dość stromo w dól Żlebem Kulczyńskiego, należy uważać na obsuwające się kamienie. Mniej więcej w połowie do chodzimy do miejsca gdzie ma początek szlaku czarnego który prowadzi w dół do Koziej Dolinki, my skręcamy w prawo i zaczynamy wejście około 20 metrowym kominem który doprowadza nas do szczerbinki pod Czarnym Mniszkiem. Komin jest tak ukształtowany i zabezpieczony łańcuchami i klamrami że wejście nim jest dość łatwe i bezpieczne.

Teraz szlak prowadzi na północ w kierunku Zadniego Granatu (2240 m n.p.m.), po drodze dochodzi tu zielony szlak z Koziej Dolinki. Następnie udajemy się na Pośredni Granat (2234 m n.p.m.), idąc wąską ścieżką w dół, od strony Buczynowej Dolinki niewielkie ekspozycje, dalej podchodzimy na Pośrednią Sieczkową Przełączkę (2218 m n.p.m.). Następnie szlak prowadzi granią na szczyt Pośredniego Granata (2234 m n.p.m.), skąd rozpościera się piękny widok na Tatry i okolicę.

Turystyka górskastopka

bezdroża